گزارش جالب سایت شطرنجیان ازبازی ششم آناند کارلسن :برد دوم کارلسن با مهره سیاه!!

"ویسواناتان آناند" مدافع عنوان قهرمانی شطرنج جهان که ورز گذشته در بازی پنجم شکسای دردناک را تجربه کرده بود عصر امروز شنبه بامهره سفید در مابل "مگنوس کارلسن" مدعی عنوان قهرمانی قرار گرفت. "اناند" بازی را با پیاده شاه آغاز کرد و حریفش "کارلسن" بازی را با دفاع روی لوپر در شاخه برلین که پیش از این در بازی چهارم موفقیتهایی را برایش به همراه داشته است پاسخ داد. 

در حرکت دهم "آناند" با حرکت 10.Bg5 دست به نوآوری زد. دف از این حرکت آچمز کردن اسب سیاه در خانه  f6  به منظور کسب برتری به دلیل ضعف فیل سیاه رو حریف که در پشت زنجیره پیاده  ای خارج از روند بازی قرار داشت ، بود.

در ادامه "کارلسن" دست به تعویض فیلهای سفید رو زد و اسب خود را از خانه c6  به d7 انتقال داد این طرح درست همانند آنچه است که در دفاع "روی لوپز" شاخه "بریر" انجام می گیرد و هدف از آن تقویت اسب Nf6  و خانه های سیاه می باشد.

IMG_7791

سیفد اسبهایش را برای حفظ خانه های مرکزی روانه میدان کرد در حالیکه سیاه  ستون a را در مقابله با امکان انجام d6-d5 بازگشایی نمود.

در حالیکه بازی به لحظات حساس خود نزدیک می شد "آناند" دست به تعویض تمامی سوارهای سبک زد و بازی را به آخربازی با تنها دو سوار سنگین سوق داد. در حالیکه وضعیت متعادل پیش می رفت "کارلسن" طرحی بسیار کارآمد را با پشیروی پیاده c5-c4  به اجراء گذاشت.

در آخر بازی سفید دارای دو پیاده منفرد در ستون e بود که همین ساختار پیاده ای این انگیزه را به مدعی عنوان قهرمانی شطرنج جهان داد تا در یک فرآیند طولانی با اعمال فشار صبورانه بازی را به سوی پیروزی پیش ببرد.

در حالیکه وضعیت برای "آناند" ناخوشایند پیش میرفت وی تصمیم گرفت تا دست به تعویض وزیرها به منظور خارج شدن از فشار حریف و وارد شدن به یک آخر بازی رخ فعالانه با دادن تاوان پیاده ای شود.

در حالیکه همگان بازی را مساوی پیش بینی می کردند اما "کارلسن" بر خلاف این عقیده بر اعمال فشار بر حریف اصرار ورزید و با از دست دادن پیاده ای در جناح وزیر در قبال فعال نمودن رخ خود راهی برای فشار بر ستون f پیدا نمود.

IMG_7803

"کارلسن" که پیش ازاین اثبات نموده بود می تواند از آخربازیهای به ظاهر مساوی بک پیروزی شیرین بسازد در نهایت یکبار دیگر از این خصلت ویژه خود سود برد و با تحت فشار قرار دادن حریف وی را مجبور به اشتباه در حرکت 60.Ra4 نمود در حالیکه مدافع عنوان قهرمانی شطرنج جهان می توانست با حرکت لازم الاجراء 60.b4 همچنان عنان بازی را در دست داشته باشد اما این فرصت را به "کارلسن داد تا وی با فتح این بازی به دومین پیروزی پیاپی خود دست یابد.

بدین ترتیب "مگنوس کارلسن" در پایان بازی ششم و در حالیکه نیمی از بازیهای این دوره از رقابتها پایان یافته است با نتیجه 4-2 از "ویسواناتان آناند" پیش افتاده است. گفتنی است که بازی هفتم پس از یک روز استراحت عصر روز دوشنبه 27 آبانماه راس ساعت 13 به وقت تهران به میزبانی شهر "چنای" در هند آغار خواهد سد.

IMG_7751

IMG_7722

IMG_7747

 

 


/ 0 نظر / 46 بازدید