پیام استاد فیده دکتر مهدی دوستکام به سایت آچمز

پیام استاد فیده دکتر مهدی دوستکام به آچمزکار به توهین و کوچک شمردن شطرنج کشیده شده ... 

پیام استاد فیده دکتر مهدی دوستکام:

 

جناب آقای مهدی پور
مدیر محترم سایت آچمز

با سلام

این روزها بحث بر سر مدیریت باشگاه پرسپولیس نه تنها به جنگ بین آقای "کامبوزیا" از یک طرف و آقایان "رویانیان" و "دایی" از طرف دیگر تبدیل شده بلکه به مقایسه و جنگ بین دو ورزش محبوب فکری و بدنی (هر چند اندیشه و قدرت بدنی در هر دو ورزش نقش آفرینند) تبدیل گشته است.

 

این رویارویی تا جایی پیشرفته که کار به توهین به یکدیگر و کوچک شمردن شطرنج کشیده تا جایی که جهت مقایسه این دو ورزش (هر چند شطرنج را فراتر از ورزش – آن را آمیزه ای از دانش، هنر و ورزش می دانند) کوچکی صفحه شطرنج و بزرگی زمین فوتبال را معیار قرار می دهند!

این مسئله مرا بر آن داشت تا برای آگاهی هم میهنان و به ویژه ورزش دوستان و دفاع از جایگاه والای شطرنج مطلب زیر را تهیه کنم تا در صورت صلاح دید در سایت آچمز درج گردد.

ابتدا برای هشدار به طرفین مشاجره جملاتی از "برتراند راسل" فیلسوف شهیر انگلیسی نقل می کنم:

"وقتی موضوعی را بررسی می کنید یا توجه شما به فلسفه ای جلب می شود تنها چیزی که باید از خودتان بپرسید اینست که چه حقایقی در آنها است؟ هیچ وقت به خودتان اجازه ندهید که آنچه را دوست دارید حقیقت داشته باشد یا آنچه را که فکر می کنید حقیقت بودنش برای بشر مفید است شما را منحرف کند. فقط و تنها به اینکه واقعیت ها چه هستند نگاه کنید. عشق ورزیدن خردمندانه و تنفر ورزیدن ابلهانه است. در این دنیائی که در آن ما هر روز بیشتر و بیشتر به یکدیگر نزدیک می شویم باید بیاموزیم که یکدیگر را تحمل کنیم. باید بیاموزیم تا با این واقعیت که دیگران ممکن است حرف هایی بزنند که به مزاج ما خوش نیاید کنار بیائیم. ما تنها در این صورت می توانیم با هم زندگی کنیم نه اینکه با یکدیگر بمیریم. آموختن این نوع بزرگ منشی و تحمل یکدیگر برای تداوم حیات بشر روی این کره کاملاً ضروری است"

سپس برای نشان دادن دنیای بی انتهای شطرنج (یا به قولی اقیانوسی که هیچ کس نه ساحل آن را دیده نه ژرفای آن را) به درج مطلبی که سال ها پیش از یک مجله انگلیسی ترجمه نمودم می پردازم:

 

 

ا
شگفتی های شطرنج

درباره ارقام نجومی که گاهی در ذهن انسان نمی گنجد بسیار شنیده اید. اما آیا فکر می کنید که چنین ارقامی را بتوان در صفحه کوچک شطرنج سراغ کرد؟ اگر باور نمی کنید به مطلب خواندنی و شگفت انگیز زیر توجه کنید:

بنابر محاسبات دو ریاضیدان به نام های "کاسترو نیومن" و "تونی بلاک برن" مجموع کلماتی که از زمان سخن گفتن بشر بر همه زبان ها جاری شده بالغ بر 10 به توان 16 (یک و به دنبال ان 16 صفر) می باشد.

طبق محاسبات "جفری ارچر" تعداد کلماتی که در تمام نسخه های انجیل از اولین چاپ آن تا امروز آمده است اندکی بیش از رقم بالا است.

بیشتر از این دو شمار ثانیه هایی است که از بدو آفرینش کهکشان راه شیری که منظومه شمسی نیز جزو آن است - پشت سر گذاشته ایم. شمار این ثانیه ها 10 به توان 18 است.

افزون تر از این ها تعداد سنگریزه های ساحل "بلاک پول" است که بر اساس بروشور های منتشر شده به رقم 10 به توان 20 می رسد.

همه این ها در مقایسه با اجزای اتم های موجود در کهکشان های شناخته شده (یعنی الکترون ها، نوترون ها و ...) به نظر هیچ می رسد. زیرا شمار این اجزای اتمی را با رقم 10 به توان 19 می توان نشان داد.

اما این ها کجا و جهان شگفت انگیز شطرنج کجا؟

تمام ارقام یاد شده در مقابل تعداد وتنوع واریانت هایی که در یک بازی شطرنج و فقط پس از 40 حرکت پیش می آید به سر سوزنی نا چیز می ماند. در واقع پس از 40 حرکت در یک بازی شطرنج تعداد واریانت های احتمالی را با رقم 10*25 به توان 115 می توان نشان داد یعنی 25 و به دنبال آن 115 تا صفر!

شگفت آور نیست که حتی قهرمانان بنام شطرنج نیز در مقابل تئوری های شروع بازی با مشکل روبرو هستند.

 

در خاتمه بد نیست اشاره مختصری هم به تاریخچه این ورزش داشته باشیم.

واژه پارسی شطرنج، چترنگ می باشد. نام ابتدایی مهره ها نیز پارسی بوده اند که برخی از آن ها وارد زبان های بیگانه شده اند. بیش از 1500 سال پیش در ایران ابداع گردیده و توسط اعراب مسلمان به اروپا برده شده است. در قرون 16 و 17 مکاتب علمی شطرنج در اروپا بنیان گذاری گردیده است (برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب "سیر شطرنج ایران در جهان" تالیف دکتر نوابی یا مقاله «گشایش پارسی» نوشته این جانب در سایت آچمز مراجعه شود)

بازی بدیع شطرنج را ورزش فکری فرهیختگان می دانند (آن را به ژیمناستیک عالی مغز نیز تشبیه کرده اند) آلبرت اینشتین درباره لاسکر (لاسکر 27 سال قهرمان شطرنج جهان و همدوره انشتین و دکترای ریاضی داشت) می گوید: "از افتخارات من اینست که یک بار با امانوئل لاسکر قهرمان شطرنج جهان در کنفرانس ریاضی دانان هم اطاق گردیدم."

دوستان گرامی، همواره به یاد داشته باشید که شطرنج میراث بزرگ نیاکان ما و جزئی از فرهنگ و تمدن بشری است و جایگاه رفیع آن هرگز نباید خدشه دار شود.

با احترام      
مهدی دوستکام

منبع:سایت آچمز

/ 0 نظر / 137 بازدید