بزرگ ترین کشور جهان در شطرنج کدام است؟

هند و فرانسه بیشترین تعداد بازیکنان ریتد فیده را دارند

 هند بالا آمد تا مانند فرانسه از نظر تعداد بازیکنان ریتد فیده، کشور اوّل شود. هند تا ۳۵,۲۰۰ نفر صعود کرد، و این عدد تا ماه نوابمر که انتظار میرود هند کشور شماره یک شود، کم و زیاد خواهد شد.

 به طرز عجیبی، ۳۵,۲۰۰ با فرانسه – پیشرو برای بیش از ده سال – برابر است. اما هند به شدت و فرانسه به ملایمت رشد میکند. چنین چیزی باید رخ میداد. این هفته، از هند انتظار میرود که از فرانسه پیشی بگیرد و هرگز پشت سرش را هم نگاه نکند! آسیا حاکم شطرنج جهان میشود.

 Manuel Aaron

 حدود چهل سال پیش، هند فقط “Manuel Aaron” (تصویر بالا) را در لیست ریتینگ داشت. مردم هنوز او را به یاد دارند، چون نام او تا چند دهه اولین ورودی لیست ریتینگ بود. او تا سال های زیادی تنها هندی، و سپس یکی از چند هندی بود.

 Vishy Anand

 هنگامی که آناند در سال ۱۹۸۷ برنده مسابقات دانش آموزی جهان شد (تصویر بالا) و سپس به دنبال قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۰ در تهران رفت، اعداد به سرعت رشد کردند. در تابستان سال ۲۰۰۱ بازیکنان بیشتری وارد بازی شدند و رشد این جریان ادامه یافت.

 شاید آناند دلیل عمده ی آن باشد، اما سازمان دهندگان، خصوصاً همه ی فدراسیون های شطرنج هند، پایه ریزی فراوانی انجام دادند. همچنین رویدادهای ریتد در سراسر کشور و خصوصاً در ایالت “Tamil Nadu” – زادگاه آناند – تشکیل شد.

 در اروپا، هنگامی که “Veselin Topalov” ظهور یافت، شبکه تلفن همراه بلغارستان رویدادهای گلچین را پشتیبانی کرد. در هند حتی ابتدایی تر از این بود. NIIT [موسسه ملی فناوری اطلاعات هند]، به همراه دولت های ایالتی، شطرنج مدارس را پشتیبانی کردند. در این قسمت، “Gujarat” و “Tamil Nadu” چند گام جلو رفتند و راه را برای قرار دادن شطرنج در برنامه ی مدارس باز کردند. کودکان در گروه سنی ۷ تا ۱۷ سال در “Tamil Nadu” شطرنج بازی میکنند. بسیاری از ایالت ها در برنامه ی مدارس خود، شطرنج دارند، اما “Tamil Nadu” یک گام جلوتر است. آنان این برنامه را عملاً اجرا میکنند.

 دو سال پیش، هند در لیست ریتینگ از آلمان ها و روس ها پیشی گرفت. در اوایل امسال، هندی ها اسپانیا را پشت سر گذاشتند. اکنون، در حالی که متخصصان انتظار داشتند هند در حدود ماه مارس ۲۰۱۴ از فرانسه سبقت بگیرد، این جهش ناگهانی در فعالیت شطرنج مرتبط با مسابقات قهرمانی جهان، به هند کمک کرده است تا در ماه اکتبر از فرانسه پیشی بگیرد یا با آن برابر شود.

 شیوه ی رشد هند، هرمی است. پایه ی آن عریض است. یک بررسی اخیر در رابطه با مقاله ای در زمینه ی اقتصاد گفته است، تعداد هندی هایی که شطرنج بازی میکنند نسبت به هر کشور دیگری بیشتر است. این عدد تعجبی ندارد. اما اینکه چند ماه پیش بدست آمده نیاز به تحلیل دارد، زیرا ممکن است شاهد یک جهش ۲۰۱۳ در پس مسابقه ی آناند و کارسن شویم، که حتی میتواند بارها بزرگتر از موج ۲۰۰۱ آناند بعد از کسب عنوان جهان در سال ۲۰۰۰ باشد.

 مدیران AICF [جمیع فدراسیون های شطرنج هند] یک پلت فرم عالی برای رشد شطرنج در سرزمینی که این بازی در آن ابداع شده است، طرح کرده اند. روش ما به زودی توسط کشورهای پیشرو و اروپایی کپی خواهد شد. آناند در آخرین مرحله آمادگی خودش است و در دسترس نیست تا به این خبر خوش واکنش نشان دهد. “V.Haribaran” – دبیر جمیع فدراسیون های شطرنج هند – در واکنش به این خبر گفت: “این تلاش همه ی تیم است،”. “Bharat Singh” – مدیر عامل AICF – گفت “این خبر خوبی است،”. “Sundar”، معاون فیده درباره ی زمان بندی این دستاورد هند در عین سازماندهی نهایی مسابقه ی آناند و کارسن از ۷ تا ۲۸ نوامبر، خشنود بود.

بیانیه مطبوعاتی AICF – ۲۸٫۱۰٫۲۰۱۳

منبع:

/ 0 نظر / 10 بازدید