مصاحبه هیئت شطرنج پیرانشهر با کیانا عرب جوانترین کاندیدای استادی کشورمان

جوانترین کاندیدای استادی شطرنج  کشورمان نونهال با هوش وبا استعداد اصفهانی وعضو تیم ملی شطرنج آمریکا که مدت قریب به دوسال است در آمریکا زندگی میکند. کیاناعرب  با سن کمی که دارد در مصاحبه با وبلاگ هیئت شطرنج پیرانشهر از موفقیت هایش میگوید از وضغیت زندگیش در امریکا والبته این نونهال درد دلهایی هم برای گفتن دارد.

 

1-      درابتدا  از خودتون بگویید.متولدچه سالی هستی؟ازچندسالگی شطرنج یاد گرفتید؟تو خانواده چند نفر هستید ونقش آنها تو موفقیتت چی بوده-غیر از پدرت کس دیگه ای شطرنج بلده؟ تاکی شطرنج وادامه خواهی داد.

 .درابتدا خدمت شما ووبلاگتان سلام عرض میکنم. من کیاناعرب هستم. متولد سال ١٣٧٩ - از ٣ سالگى شطرنج و شروع کردم. از آنجایی که ١٣ ساله ام ١٠ سال است که بازی می کنم . در حال حاضر در خانواده فقط من و مادرم و پدرم هستیم. نه به جزء پدرم کسى شطرنج بلد نیست. در حال حاضر نمیدونم تا کى مى خواهم شطرنج و ادامه بدم. اصلیتاً اصفهانی هستم و الان در آمریکا زندگی می کنم.

 

2-اولین مربیت کی بوده؟الان مربیت کی هست؟چه کتابهای خوانده ای؟روزانه چندساعت تمرین میکنی ؟

اولین استادان من جناب آقاى دانش دادگر، و دوست صمیمى پدرم آقاى مهران اعظمی کیا بوده اند. اگر راستش را بگویم من کتاب هاى زیادى دارم اما چون علاقه اى به خواندن کتاب ندارم تقریبا نیمی از هرکدام وخوانده ام. در روز شاید ١ ساعت تمرین کنم یا اصلا تمرین نکنم!!

 

3-بخاطر کسب مقامها تا حالا زیاد  تمرین کرده ای؟چه عواملی در موفقیت شما نقش داشتند؟     اگر از خودم تعریف نکرده باشم فکر مى کنم به دلیل هوش و استعدادم موفق بوده ام.

4-اولین پیروزیت توبازی شطرنج که تاکنون یادته؟تلخ ترین باختت؟زمانیکه میبری ومی بازی احساساتت را بروز می دهی؟ بهترین پیروزى من گرفتن کاندیداى استادى فیده و قهرمانى زیر ١٢ سال ایران بوده در حال بازى اگر ببازم احساساتم را بروز نمى دهم چون اگر بردم تو دلم خوشحالم و اگر باخته ام نباید حریف ام از این اطلاع ببرد چون شخصیتا دوست ندارم کسى ناراحتیم را ببیند حتى اگر می خواهم در بدترین حالت غم باشم.

5-ازوضعیت درسهات چه خبر؟باتوجه به موفقیتت درآزمون تیزهوشان سمپاد چطورشددراین آزمونها شرکت کردیودلیل موفقیتت؟آیا فکر میکنی از بازیکنان هم سن وسالت با هوش تر هستی؟بیشترین تاثیرشطرنج در زنگی-آیا هوش وشطرنج روی همدیگر تاثیر میزارن؟

 از لحاظ تحصیلی هم اکنون در آمریکا  درحالورود به   grade 8هستم. بله من تو ایران تیزهوشان قبول شدم، هرچند مرحله ٢ نرفتم چون به دلیل شطرنج باید می رفتم فیلیپین که البته رفتن به فیلیپین برایم مزیت بیشتری  داشت چون همون جا بود که WCM شدم، به هر حال متاسفانه تو کشورخومون به اینکه تیزهوش هستیدیانه برعکس اینجا اهمیتی داده نمیشود.

6-عناوینی که تاکنون کسب کرده ای؟ عناوین من: قهرمانی کشور، نایب قهرمان ارمنستان، نایب قهرمان آسیاى جنوب شرقى, کاندیداى استاد فیده، قهرمان بلیتس نوجوانان دختر و پسر آمریکا، ورود به تیم ملی آمریکا که فقط ۵٢ نفر عضو آن هستند.

7-چه مدت است است که به آمریکا سفرکرده اید؟در کدام شهر زندگی میکنید-وضعیت زندگی شما در آمریکا از نظر اقتصادی؟آیا با دیگر بازیکنان ایرانی مقیم آمریکا ارتباطی داری؟مثل آقای الشن مرادی که اونجا درس میخوانند؟از وضعیت مسابقات شطرنج درآمریکا برایمان بگو.توجه رسانه هابه شطرنج درآمریکا چطوره؟

  من نزدیک ٢ سال است به آمریکا آمده ام چون مادرم لاتاری گرین کارت برد و در حال حاضر در شهر آریزونا ام. به نظرم زندگى در آمریکا خیلی سخت تر از ایران است و مشکلات بیشتری هم هست روابط انسان ها، پیدا کردن دوست، و... از لحاظ اقتصادی هم که سخت تر از ایران است اما اینجا انسان رو به خاطره انسان بودنش دوست دارند نه برای پولش یا... به هر حال از لحاظ درسی و ورزشی اینجا ١٠٠٪ شانس های بهتری هست و همچنین آزادی های بیشتری. در شطرنج ریتنگ آمریکا ریتینگ خیلی مهمه . ریتنگ من ١٩۶۵ است.  اینجا چون فرصتت های زیادی برای همه هست طبیعتاً GM بیشتری هستند. به هر حال در کل من زندگی در ایران را بیشتر می پسندم. به نظرم خوبی زندگی در آمریکا این است که دختران هم به اندازه پسران هستند به خصوص در شطرنج.درمورد ارتباطم با دیگربازیکنان ایرانی آمریکا بله پدرم از دوستان صمیمی استادالشن مرادی هستندوبا ایشون در ارتباط هستیم.

 

کیاتادرحال گرفتن کاپ قهرمانی مسابقات بلیتز آمریکا

8- درسایتها دیدیم که پاییز90 به عضویت تیم ملی آمریکا درآمدی؟همچنین مقام قهرمانیت تو مسابقات بلیتزآمریکا چطور شد که قهرمان شدی؟آیا بازیکنان میدونستن که ایرانی هستی؟سطح مسابقات چطور بود؟جالب ترین بازیتون؟

 بله من پارسال قهرمان بلیتس آمریکا شدم. در ضمن چند ماه پیش به تیم ملی آمریکا وارد شدم که جمعاً فقط ۵٢ نفر در آمریکا اجازه ورود به آن را دارند.

9- سبک بازی کدام یک ازبازیکنان بزرگ را ترجیح میدی؟ سبک آلخین.

10-تا حالا بوده بخوای تومسابقه ای شرکت کنی ولی بنا به دلایل خارج از اختیار خودت نتوانسته باشی شرکت کنی؟

 .بله، شاید از لحاظ مالی.

11-مشکلی که شاید برای هرشطرنج بازپیش آمده باشد:آیا تاحالا نا خواسته بخاطر تخطی از قوانین(داوری) باخته ای؟اگرخاطره ای دارید بفرمایید.

نه، من همیشه قوانین شطرنج را رعایت کرده ام و هیچ وقت اینگونه نباخته ام!

 

نمایی از سالن مسابقات بلیتز آمریکا که با قهرمانی کیانا خاتمه یافت

12-شده یک لحظه بازی برنده ای را ازدست دست داده باشید یا برعکس؟یا اینکه بخاطر تمام شدن زمان بازی را از دست بدهید؟

بله خیلی پیش آمده که بازی برنده را باخته و برعکس. بله ١٠٠٪ خیلی وقت ها به دلیل تنگی زمان هم باخته ام.

13-غیراز شطرنج به چه ورزش دیگری علاقه داری؟اوقات خود را غیرازشطرنج صرف چه میکنی؟

من عاشق موسیقی و  بازیگری هستم و امیدوارم روزی به آرزویم که بازیگری است دست پیدا کنم.

14نظرت نسبت به سایتهای شطرنج کشورمان؟

نظرم در مورد سایت های کشورمان بد نیست، اما بهتر است از اطلاعات واخبار خارج هم بنویسند نه فقط ایران.

15-کی به ایرن برمیگردی؟ نمیدانم کی به ایران با خواهم گشت،حتماً برای سفر به ایران می آیم اما فعلاً که آمریکا ام و بعید می دانم برگردم.

با تشکراز اینکه وقت خود را دراختیار ما گذاشتی با آرزوی اینکه درآینده ای نزدیک با کسب مقام قهرمانی جهان مسبب شادی تمام ایرانیان وشطرنجبازان ایران بخصوص اصفهانی های عزیز باشید.  .

سعدی احمدمهری از  http://piranchess.persianblog.ir/  وبلاگ رسمی هیئت شطرنج پیرانشهر

/ 15 نظر / 151 بازدید
نمایش نظرات قبلی
و

اقای عصبانی دستت رو شده فکر نکن الکی تهدید میکنیم

و

اون مهم نیست مهم اینکه دستت رو شده.[نیشخند]

و

هر روز یک حرف از اسمت رو میگم باشه به نظر من اولین حرف اسمت ا یا ع است

عصبانی (عصبانی ترم نکنیدا...)

سلام به همگی...پورفسور چیه بهت برخورده...حامیانتم همه باختن...

و

با عرض پوزش پورفسور تا اطلاع ثانوی رفتن خوی و تا 5 روز دیگر باز نمی گردد.

خوشحال{خوشحال ترم بکنید...}

آقای{و} به این مغز خر خورده {عصبانی}رحم کن اسمشو نگو گناه داره .یه غلطی کرده شما بزرگی کنید اونو ببخشید.

و

این دفعه رو بخاطر شما اقای(خوشحال)می بخشم.فقط این دفعه رو ها.

کاسپاروف

zorm pe haifa av asabania keya shori dar henawa valla awa shatranj nazane ba bvhet damakai khoi bkat kasek nia hali dre

خوشحال{خوشحال ترم بکنید...}

ده ستت خوش بی کاسپاروف خان زور نوسراو یکی جوانو به جیه.

نیکا

کیانا جون دوست کلاس چهارم و پنجم دبستان من بود امیدوارم موفق باشه