درسی از استاد خسرو هرندی

اصول آماده سازی بازیکنان رده های سنی


اصول آماده سازی بازیکنان رده های سنی

 

اصول آماده سازی بازیکنان رده های سنی شطرنج،توسط کمیته آموزش،پژوهش و استعدادیابی فدراسیون شطرنج و با سخنرانی استاد بین المللی خسرو هرندی، سرمربی حال حاضر تیم های ملی پایه کشور  روز پنجشنبه 29 تیرماه 1391 در سالن اجتماعات فدراسیون شطرنج برگزار شد. 

در این جلسه استاد به سوالات حاضرین پاسخ داد و نکات مورد نیاز را مطرح نمود که خلاصه این مطالب بیان می شود :

1- پی بردن به اینکه عدم موفقیت فرزندتان بخاطر عدم استعداد است یا بخاطر راه و روش اشتباهی که طی شده است. 

2- سن شروع یادگیری شطرنج در زمان فعلی از 5 و 6 سالگی مناسب است. ولی برای رقابت و مسابقه (کار حرفه ای) از بالای 7 سالگی توصیه می شود. 

3- هر کار تخصصی که برای فرزندانتان انجام می دهید باید با نظر کارشناسان مربوطه باشد. 

4- کاری نکنید که در بچه ها ایجاد استرس و نگرانی کند و او را تحت فشار روانی قرار ندهید تا بتواند به راحتی در مسابقات بازی کند و استعداد خود را نشان دهد.

5- هم تنبیه بدنی و سرزنش بچه ها بخاطر باخت و نتیجه نگرفتن و هم تشویق بی مورد بخاطر یک موفقیت کوچک، اشتباه است.

6- اولیاء باید ظرفیت خرج کردن برای بچه هایشان را داشته باشند و باید با روش صحیح، این موضوع را به بچه ها بفهمانند. 

7- با تحقیق و شناخت، یک مربی برای فرزندتان انتخاب کنید و تا زمان ساخته شدن بازی فرزندتان به او اعتماد کنید و در این زمینه صبور باشید.

8- مسابقه برای بچه ها خوب است به شرطی که بچه ها توانایی لازم را برای بازی کردن داشته باشند و در مسابقه مناسب خود شرکت نمایند. 

9- سه عامل موفقیت بچه ها در یک مسابقه : 1- خود بازیکن 2- مربی و پرورش دهنده  3- عوامل پیش بینی نشده (قرعه کشی ، شرایط محیطی و ...)

10- پیشرفت در شطرنج مثل ورزشهای دیگر قابل مشاهده نیست ؛ استعداد، رفتار صحیح والدین و مربی مناسب، در سریعتر جواب گرفتن بسیار موثر است.

11- برای رقابت در سطح بالا، شطرنجباز باید جسم قوی و تغذیه مناسب داشته باشد.

12- خواب به موقع و ایجاد آرامش بهترین تدارک برای بچه هاست.

13- ضریب هوشی بالا خوب است ولی ملاکی برای قهرمان شدن نیست.

14- یادگیری سریع، بکارگیری مناسب از حافظه، توان محاسبه و تجزیه و تحلیل بالا و عملی کردن آموخته ها نشانه استعداد و هوش شطرنجی فرد است.

15- اول با برنامه ریزی و ایجاد نظم در زندگی فرزندتان، استعداد او را شناسایی کنید (در چند زمینه او را بسنجید) بعد اگر او را در زمینه ای علاقه مند و مستعد دیدید بگذارید تا آنجا که می خواهد فعالیت کند.

 

/ 0 نظر / 19 بازدید