قهرمانی جهان : مصاحبه با آناند

مصاحبه با آناند قبل از رویارویی قهرمانی جهان 2013

ویسواناتان آناند در سن 14 سالگی قهرمان هند شد و در 19 سالگی به جمع بزرگان شطرنج جهان راه یافت و تا به حال در تورنمنت های بین المللی زیادی قهرمان شده است. در سال 1995 او در رویارویی قهرمانی جهان از کاسپارف شکست خورد و این تنها شکستش بود. در سال 2000 او قهرمان جهان شد و از سال 2007 تا حالا او صاحب این عنوان بوده است.

او تا حال سه بار از عنوان قهرمانی جهان خود مقابل کرامنیک ، توپالف و گلفاند دفاع کرده است و امسال در نوامبر 2013 در شهر چنای کشورش هند مقابل نفر اول رنکینگ فیده مگنوس کارلسن نروژی قرار می گیرد.


- اولین باری که قهرمان جهان شدید چه زمانی بود؟

-  اولین بار سال 2000 بود البته آن موقع شرایط با الان فرق داشت و دو عنوان قهرمانی وجود داشت که توضیح آن ساده نیست ، در سال 2006 ناگهان جهان شطرنج با هم متحد شد اما هنوزهم سردرگمی هایی وجود داشت تا اینکه در سال 2009 همه چیز درست شد. و بعد از سال 2009 می توانم بگویم من قهرمان جهانم بدون اینکه بخواهم توضیح اضافه ای بدهم.

- برای خیلی ها قهرمان جهانی یعنی بهترین در آن ورزش ، آیا شما با این نظر موافقید ؟

- این یک دیدگاه منطقی است. در مورد من در این سالها حالت متعادلی وجود نداشته چون برایم سخت بوده که هم در رویارویی ها و هم در تورنمنت ها خوب عمل کنم. این سنت وجود دارد که در رویارویی مشخص شود که چه کسی بهتر است و در حال حاضر من دارنده ی این عنوان هستم.

-  کدامیک از رویارویی های قبلی از همه سختتر و کدامیک از همه مهمتر بوده است ؟

- پیروزی من مقابل کرامنیک بسیار مهم بود و بهترین عملکردم آنجا بود که هیچ رویارویی را نمی توانم مشابه آن بنامم. اما سختترین دیدار با گلفاند بود که به تایبرک کشیده شد.

- تجربه داشتن رویارویی تا چه حد مهم است ؟

-در تئوری این ایده وجود دارد که اگر در یک وضعیت ناآشنا باشیم میتوانیم از تجربیات قبلی مشابه کمک بگیریم. این موضوع همانند تجربیات زندگی است یعنی اگر کاری را قبلا انجام داده باشیم دفعات بعد انجام آن برایمان ساده تر است.

-آمادگی برای یک رویارویی با آمادگی برای یک تورنمنت چه تفاوتی دارد ؟

- در یک تورنمنت توجه شما باید روی چیزهای متفاوتی باشد روی 9 حریف مختلف ، 18 رنگ ممکن .. اما یک رویارویی بسیار متمرکز است شما باید بسیار عمیق شوید و نتیجه فقط به شما و حریفتان بستگی دارد و کس دیگری دخیل نیست.

-  شما در روز چقدر تمرین می کنید و در این زمان خانواده تان چه کار می کنند ؟

- زمانی که برای رویارویی تمرین می کنم به جای دیگری می روم که در آن موقع پسرم مدرسه است و همسرم هم آنجا نیست. امسال که رویارویی در هند است برای خانواده ام دنبال کردن آن راحتتر است. من صبح ها یک تا دو ساعت و سپس 8 تا 9 ساعت با زمان استراحت برای ناهار و شام تمرین می کنم.

-          زندگی با به دنیا آمدن پسرتان چه قدر فرق کرد ؟

- بخاطر دارم وقتی پسرم بدنیا آمده بود و از بیمارستان برگشتیم با خودم گفتم مهمانی داریم که همیشگی است و این موضوعی است که زندگی هرکس را تغییر می دهد مخصوصا سال های اولیه که بسیار پرمسئولیت هستند و باید همیشه در کنار بچه و مادرش بود. من گاهی از فکر اینکه اگر مواظب پسرم نباشم ممکن است چه خطراتی او را تهدید کند ، می ترسیدم.  بچه ها همه چیز را می خواهند کشف کنند و معنی خطر را هم نمی فهمند. شما باید تمام وقتتان را بگذارید و من نیز وقتی خانه هستم تمام وقتم را برای بازی با پسرم می گذارم و از این کار لذت می برم و این از چیزهای با ارزشی است که در دنیا دارم.

-شما این روزها کجا زندگی می کنید ؟

-  من پانزده سال در اسپانیا زندگی کرده ام. اما از حدود شش سال قبل احساس کردیم که دوست داریم دوباره در چنای باشیم. من هم کلاسی های 20 سال قبلم را دور هم جمع کردم.. در کل 70 درصد مواقع در اسپانیا زندگی می کنیم و 30 درصد هم در هند و هدفم این است که بین این دو زمان توارن برقرار کنم و این روزها هم کمتر در اسپانیا هستیم. در ماه می امسال ما دو هفته در مادرید بودیم.

- در آماده شدن برای رویارویی آیا بجز نقاط ضعف و قوت حریف ، روی جنبه های روانی نیز کار می کنید ؟

- البته ، ایندو بهم مرتبطند. مثلا اگر کسی نقطه ضعفی داشته باشد اعتماد به نفسش را هم در آن چیز از دست می دهد. در شطرنج نیز شناخت شخصیت حریف بسیار مهم است.

-بسیاری از علاقمندان شطرنج طرفدار کارلسن هستند ، این موضوع چقدر برایتان اهمیت دارد؟

- پدیده های جدید همیشه مردم را هیجان زده می کنند. من طرفداران خودم را دارم و کارلسن نیز همینطور. من به اینکه در شهرم جلوی مردمم قرار است بازی کنم افتخار می کنم و آنها همیشه از دور شاهد این ماجرا بوده اند و ایندفعه متفاوت است. اینکه کسانی طرفدار آدم باشند بسیار حس مثبتی را منتقل می کند اما اگر همه طرفدار من بودند مسئولیت من بسیار بیشتر می شد و به نظر من باید توازن برقرار باشد تا بتوان به راحتی بازی کرد و نتیجه دلخواه را گرفت.

- در رویارویی های قبلی حریفان شما تمرکز زیادی روی شروع بازی کرده بودند با توجه به اینکه کارلسن توجه اش روی شروع بازی نیست شما چه تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده اید؟

-من ، کرامنیک ، توپالف و گلفاند در دوره ی متفاوتی با مگنوس شطرنج بازی می کردیم و روش ها نیز متفاوت بود ، اینطور نیست که مگنوس به شروع بازی اهمیت ندهد بلکه روش او متفاوت است. قطعا من این ویژگی او را در نظر می گیرم و بازی های او را به دقت بررسی می کنم تا روش های او را بفهمم. البته اغلب شروع بازی ، وسط بازی و آخر بازی بطور بامزه ای با هم ادغام می شوند.

- اگر روزی عنوان قهرمانی جهان را از دست دادید بازهم به این حرفه می پردازید ؟

- فکر می کنم که بهتر است برای همچنین چیزی برنامه ریزی نکنم و اگر رخ داد آن موقع فکرش را می کنم. نمی دانم در آن موقع چه احساسی خواهم داشت. خیلی چیزها راجع به قهرمان جهان بودن وجود داشت که من قبل از اینکه قهرمان شوم آنها را نمی دانستم و راجع به این موضوع هم تا پیش نیاید نمی دانم اوضاع چگونه خواهد بود.

- شهر شطرنجی مورد علاقه ی شما کجاست؟

-  شاید مسکو و در مجموع روسیه چون شهرت و اعتبار شطرنج در آنجا بیشتر از هرجایی است.

- جدا از شطرنج شهر مورد علاقه شما کجاست؟

- دلم می خواهد یک بار تابستان به ویک آن زی بروم و ببینم در آن موقع چگونه است. دیدن کردن از جنوب آمریکا و آفریقا را برای یک تعطیلات رویایی بسیار دوست دارم. همچنین به سواحل علاقه دارم و اخیرا به سواحل غربی هند رفتیم مانند گوا و کرلا که مکانهای دوست داشتنی بودند و من می خواهم از این به بعد بیشتر و بیشتر هند را ببینم.

- جذابترین کتابی که طی سال اخیر خوانده اید چه بوده است؟

- سری کتابهای ملوهای جاویدان و سوگند وایپوترا که بر اساس افسانه های هندی است و از بسیاری چهره های افسانه های هندی مانند شیواشاه در یک متن جدید استفاده کرده که از نظر من بسیار جذاب است.

- آیا هنوز هم به ستاره شناسی علاقه دارید ؟

- خیلی ثابت به این کار نمی پردازم در واقع ستاره شناسی برای وقتهای آزاد من است. من از ستاره شناسی و دنبال کردن آن لذت می برم و اخیرا عکس های جدیدی که از مریخ گرفته شده بسیار جذاب است. من وقتی بچه بودم با کتاب عالم و نظام آن اثر کارل ساگان به ستاره شناسی علاقمند شدم مدتی به آن نپرداختم اما ده سال پیش من دوباره به آن روی آوردم و فهمیدم که چقدر دنبال کردن آن آسان شده چون در اینترنت میشود نقشه آسمان را ایجاد کرد و منابع و ایده های بسیاری وجود دارد. هم اکنون من از یک تکنولوژی جدید به نام تلسکوپ های راه دور استفاده می کنم که یکی در استرالیا یکی در اسپانیا و یکی هم در آمریکا وجود دارد و هر کسی در هر زمانی می تواند از شب عکس بگیرد.

 

آناند از امکانات آیتلسکوپ لذت می برد و اخیرا از تالاب سحابی M8عکس برداری کرده است این سحابی در فاصله 5000 سال نوری از زمین قرار دارد و اندازه آن 110 در 50 سال نوری است. آناند از تلسکوپ 20 اینچی که در استرالیا قرار دارد استفاده کرده است. این عکس بسیار زیبا جزئیات را نمایش می دهد.

مترجم : مریم الله وردی

منبع : سایت ماهنامه شطرنج ایران

/ 0 نظر / 87 بازدید