پیش بینی رویارویی آناند - کارلسن از زبان اساتید و کارشناسان شطرنج کشور بروزشده

کم کم به لحظات هیجان انگیز آغاز رویارویی قهرمانی شطرنج جهان بین کارلسن و آناند نزدیک می شویم. 17 آبان شاید به جرات بتوان گفت مهیج ترین رقابت در یک دهه اخیر بر سر تاج قهرمانی شطرنج جهان شکل خواهد گرفت. برای این که ما نیز از این رویداد عظیم غافل نباشیم  تصمیم بر این شد که نظرات اساتید ،‌مربیان ،‌کارشناسان و شطرنجبازان مطرح کشور را در این بخش به اطلاع همه برسانیم . از عزیزانی هم که مایل به درج نظرشان در این بخش هستند دعوت می شود تا در قسمت نظرات  یا با ارتباط با سایت با ما تماس بگیرند. منتظر نظرات شما سروران گرامی  می باشیم.

استاد بزرگ احسان قائم مقامی:

من نتیجه بازی را نمی توانم پیش بینی کنم اما البته در این رویارویی با دلایل کافی طرفدار آناند می باشم. چرا که پیروزی او به نفع شطرنج آسیا،‌فیده و حتی جهان می باشد. البته ناگفته نماند مگنوس کارلسن بازیکن نیرومندی می باشد اما چون قضیه تعیین قهرمان جهان با رویارویی (مچ) است قضیه فرق می کند. به نظر من نتیجه نزدیک خواهد بود و کسی که در اولین دیدار پیروز شود برند این رویارویی است. البته  هرچقدر بازی ها مساوی پیش برود شانس آناند برای حفظ عنوان قهرمانی جهان بیشتر خواهد بود.

استاد بزرگ پوریا درینی:

همان طور که در مصاحبه قبلی با وب سایت شما مطرح کردم، به نظر من شانس کارلسن بیشتره، نیروی جوانی، انگیزه بیشتر و این که سبک کارلسن جنگنده تر می باشد.

استاد بزرگ امیر باقری:

به طور منطقی کارلسن پیروز خواهد شد.

استاد بزرگ مرتضی محجوب:

باتوجه به نگرش های متفاوت راجع به پیشرفت در شطرنج می توان گفت نتیجه نزدیکخواهد بود و فرد پیروز با نتیجه نزدیک خواهد برد. یعنی حداقال امتیاز. آناند تجربه زیادی در مسابقات دو جانبه دارد و حتی بنده پیش بینی می کنم دراین مسابقه از سبک جدید و نوینی استفاده کند که باعث پیشرفت دنیای شطرنجشود یعنی همان کاری که بابی فیشر کرد و در مسابقه با اسپاسکی شروع بازی هایدرجه 2 را انتخاب کرد و  مکتب جدیدی را در شطرنج احیا کرد. به هر صورت اینمسابقه را می توان رنسانس شطرنج نامید و فصلی نو در شطرنج! بنده معتقدمآناند با توجه به تجربه مسابقه دو جانبه شانس بیشتری دارد . کارلسن هنوزبرای ثبات زمان لازم دارد.

 

استاد بزرگ بانوان آتوسا پورکاشیان:

به نظر من فاتح این رویارویی آناند خواهد.

شطرنج ایرانیان

استاد بزرگ شجاعت قانع: به نظر من مگنوس،‌اگر دچار حاشیه نشود فاتح این رویارویی خواهد بود.

استاد فیده امیر رضا پوررمضانعلی:

پیشبینی من برد آناند می باشد. به این دلیل که کارلسن تجربه مچ های قهرمانی جهان را ندارد و به نظر من آناند می تواند از این ضعف کارلسن نهایت استفاده را برده و به پیروزی برسد.

افشین تهرانی مدیر تیم های ملی نوجوانان کشور:

من نظر خاصی ندارم ولی فکر می کنم بازی های خوبی را شاهد باشیم.

شطرنج ایرانیان
 
استاد فیده نیما جوانبخت :‌
آناند تاکنون در مسابقات دو جانبه پر تجربه تر و در بازی استوارتر ظاهر شده و از نظر روحی نیز مسلط تر از کارلسنِ پر انرژی است...پس «ویسواناتان آناند» را پیروز این رویارویی می دانم.
ثبت نام ترم جدید کلاس های قهرمانی استاد افشاری
 
استاد فیده محمد رضا افشاری :
پیش بینی فینال امسال برای من قدری مشکل است! بنظر میرسد شانس مگنوس جوان که نماد جنگندگی و نبوغ در شطرنج نوین میباشد،روی کاغذ بیشتر است.البته نتایج اخیر و درجه بین المللی ایشان نیز این نظریه را تایید می کند.اما نظر شخصی من کاملا متفاوت است!با توجه به تجربه آناند در رویارویی های دوجانبه(از جمله مسابقه با سه قهرمان روس جهان)و همچنین شخصیت قوی ایشان و تبحر تیم قدرتمند آناند در تدارکات شروع بازی ...امیدوارم ویشی دوست داشتنی و محبوب که به راستی یکی از دانشمندان بزرگ تاریخ شطرنج نیز می باشد، همچنان تاج قهرمانی جهان راحفظ کند!با تشکر از سایت وزین شطرنج ایرانیان وجناب آقای"قائم مقامی" عزیز.موفق باشید.
شطرنج ایرانیان
مجید کرامتی مقدم:
والا بنده زیاد اهل پیش بینی نیستم اغلب هم اشتباه
 
از کار درمیاد اما یه جورایی دوست دارم آناند پیروز بشه هر چند کارش شاید سخت تر باشه!
کاوه قاضی الشریف:
با عرض سلام و روز بخیر خدمت شما
با توجه به اهمیت این مسابقه برای هر کدام از طرفین قطعاً مدت درازی است که این دو سوپر استاد بزرگ کشور های هند و نروژ به همراه تیم آنالیز خود مشغول به بررسی بازی های همدیگر و البته پی بردن به نقاط ضعف و قوت همدیگر در سه مرحله بازی هستند از آن جا که در سال های اخیر رشد چشمگیر و بی وقفه ی مگنوس کارلسن ٢٣ ساله را شاهد بوده ایم و این استاد بزرگ جوان رقبای سطح بالای خود را به سادگی از پیش روی بر میدارد اکثر مخاطبان این رشته انتظار پیروزی ساده ای را می کشند
و با توجه به قدرت اثبات شده ی او در مرحله آخر بازی بسیاری شانس کمی را برای آناند استاد بزرگ با تجربه ی هند قائلند
قدرت آخر بازی او تا جایی همه را تحت تاثیر قرار داده که چند وقت پیش یکی از استادان بزرگ درباره او گفت : آخر بازی ای مساوی است که "کارلسن" نتواند در آن پیروزی کسب کند
در طرف دیگر آناند استاد بزرگ تقریباً غیر فعال این روز های دنیای شطرنج حضور دارد که همیشه ثابت کرده در رویارویی های دو جانبه قدرتی پنهان دارد و در این مسابقات پیشینه ای موفق را برای خود به ثبت رسانده
با توجه به غیر قابل پیشبینی بودن تمام ورزش ها و البته شطرنج که از این قاعده مستثنی نیست به نظر بنده هرکدام از این دو استادان دارای شانسی برابر برای کسب مقام قهرمانی شطرنج جهان در سال ٢٠١٣ هستند.
استاد فیده آرین غلامی:
به نظر من کارلسن پیروز این نبرد بزرگ و تاریخی می باشد. من هم دوست دارم کارلسن با سن کم و قدرت بی نظیر خودش بازی را با برتری قاطع تمام کند.
 
پرهام مقصودلو:
من خودم دوست دارم کارلسن ببره ولی از لحاظ منطقی شانس آناند را بیشتر می دونم چون شروع بازی های دقیق تر و کامل تری دارد و به نظرم آناند هیچ وقت اتودهایش تمام شدنی نیست! ولی برای این دوست دارم کارلسن ببرد چون شطرنجش قویتر است و بازیش به شروع بازی و اتود بستگی ندارد و تقریبا همه واریانت ها را بازی می کند.

رضا مشاطان:
جناب قائم مقامی بنده کارشناس یا شطرنجباز مطرح نیستم اما اگر نظرم را بخواهید: به نظرم روند این رویارویی مثل مچ های قبلی قهرمانی جهان نخواهد بود. با توجه به دیدگاه کارلسن، مساوی های پیاپی برای پیدا شدن حفره ای در تدارکات شروع بازی کارلسن(همچون مچ کرامنیک) جوابگو نخواهد بود. آناند بازی به بازی و مرحله به مرحله باید سبک خودش را اثبات کند. از آن گذشته جامعه شطرنج جهانی نیازمند دمیده شدن روح و انرژی تازه ای است. (پیروزی کارلسن!)
 
اسماعیل صفرزاده استاد فیده و داور بین المللی کشور
سلام به نظر من این کاپابلانکا جوان(مکنوس کارلسن) موفق می شود آناند را شکست دهد به چند دلیل ١ - نفر اول ریتینگ با فاصله زیاد. ٢-سبک جدید و محکم. ٣-نوآوری در همه بازیها. ۴-جوانی و انگیزه فوق العاده قوی ۵- پیروزی در اغلب تورنمنتها که آناند فاقد این پنچ فاکتور است تنها نقطه ضعف کارلسن این است که میخواهد در تمام بازیها پیروز شود ( در ضمن این که نقطه قوت او بحساب میاید) آناند پر تجربه از این عامل دورویه میتواند استفاده کند.
استاد بین المللی مرتضی دربان:
اکثر شطرنجبازان شانس کارلسن را بیشتر می دانند اما بازی ها در هند می باشد خیلی پیش بینی نتیجه مچ سخت است.
محمد صادق مرزوقی:
به نظر من کارلسن شانس بیشتری دارد.
استاد فیده بانوان درسا درخشانی:
آناند میبره ولی دوست داشتم کارلسن می برد!
/ 0 نظر / 80 بازدید