تورم و تحریم ها کمر ورزشها بخصوص شطرنج را شکستند!!

با اوج گرفتن بحران اقتصادی در بسیاری از کشورهای مهم جهان و راه‌یافتن گزارشات متعددی از ورشکستگی‌ها به صدر اخبار جهان، نگرانی‌های ورزشکاران و مقامات ورزشی نیز نسبت به اثرات سوء این بحران بر دنیای ورزش روزبه‌روز افزایش می‌یابد؛ که البته نگرانی بجایی است و باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد. علیرغم این موضوع، هنوز هم بسیاری از کارشناسان اقتصادی همانطور که در یافتن علل اصلی این بحران و رفع آن درمانده‌اند، در پاسخ به پرسش در مورد تاثیر این بحران بر ورزش نیز به لکنت می‌افتند. با این‌حال می‌توان دریافت که بسیاری از آنها با این امر موافقند که اگر این بحران اقتصادی همه‌گیر، ریشه‌ دوانده و عمیق‌تر شود، در ۵ سال آینده دورنمای ورزش جهان متفاوت از آن چیزی که اکنون است، خواهد بود. اما باید منتظر چه‌جور تفاوتی بود؟

البته این موضوع نیز مانند تمام امور ورزشی، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از رشتهء ورزشی و میزان محبوبیت آن در بین مردم گرفته تا شدت و طول این بحران را شامل می‌شود. اما در کل پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که در آینده شاهد مواردی مانند زیر خواهیم بود: ورزشکارانی کمتر، حقوقی پایین‌تر، فصل‌های رقابتی طولانی‌تر، موانع مالی بزرگ‌تر و عمیق‌تر بر سر راه رشته‌هایی مانند گلف حرفه‌ای و هاکی و نیز لیگ‌های حرفه‌ای، و شاید مرگ برخی از لیگ‌های نوپای ورزش جهان.
در پاسخ به این پرسش که "آسیب‌پذیرترین‌ها کدامند؟" بسیاری از کارشناسان معتقدند بسیاری از لیگ‌های بزرگ و حرفه‌ای مستقل از این بحران تقریباً مصون خواهند ماند. اما آن دسته از تیم‌ها و لیگ‌هایی که از لحاظ حرفه‌ای رده دو محسوب می‌شوند، اگر حمایت‌ها و کمک‌های اسپانسرهای خود را از دست بدهند یا این حمایت‌ها کمرنگ شوند، بیش از بقیه مستعد ورشکستگی هستند.

شطرنج نیز از این بابت ضربه خواهد خورد که شطرنج بازان وقتی از لحاظ مالی در فشار باشند چون بازی ای فکریست بر نحوه بازیشان تاثیر خواهد گذاشت و تمرکزشان را کمتر خواهد کرد و همچنین بازیکنان تازه وارد ( آماتور ) وقتی ضعف بازیکنان حرفه ای را خواهند دید از ادامه دادن شطرنج کناره گیری خواهند کرد که این پتکی بر پیکره شطرنج خواهد بود که اگر مسئولین آن را مدیریت نکنند شاید خیلی از ورزش ها سالها راکد و یا فراموش شوند.

/ 0 نظر / 57 بازدید