درآستانه رویارویی شطرنج قهرمانی جهان:مصاحبه با کارلسن

مصاحبه با کارسن پیش از مسابقه ی او با آناند، ۲۰۱۳

 بارگذاری شده در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳٫ مصاحبه با برترین شطرنج باز جهان، بازیکن قهرمانی جهان مگنوس کارسن از نروژ، گرفته شده پس از هشتمین یادبود “تال” در مسکو. بیشتر سوالات باز میگردد به مسابقه ی آینده ی او (نوامبر ۲۰۱۳) با قهرمان جهان – ویشی آناند. مصاحبه در یک قالب مدرن انجام شده است، به طوری که سوالات توسط مصاحبه کننده گفته نشده، بلکه به شکل متن در طول کل پاسخ نشان داده شده است. شما میتوانید آن ها را پایین در بنرهای زرد رنگ در صفحه نمایش ما بخوانید.

“آیا این برایت مهم است که تصویر خودت با تصویری که توسط رسانه ها ارائه میشود مطابقت کند؟”
من مصاحبه های زیادی انجام میدهم، و فکر میکنم خیلی اوقات پاسخ ها چندان شبیه هم نیستند، زیرا جوابی که من میدهم بسیار به مزاج من در آن روز و هرچه که در سرم میگذرد بستگی دارد. گاهی سوالات جالبی پرسیده میشود، و گاهی نه. و سپس من کسانی را دارم که کار بازسازی انجام میدهند، تا تناقض های آن را کمتر کنند!

” به زودی در مسابقه ای برای قهرمانی جهان بازی خواهی کرد. آیا انتظار چیزی به خصوص را داری؟ ”
 من فکر میکنم قرار است چیزی حقیقتاً خاص، چیزی غیرمعمول، برای من و امیدوارم همچنین برای جهان شطرنج بشود. اما در عین حال مهم است به یاد داشته باشیم که بازی همچنان همان است، و من فکر نمیکنم باید برای آمادگی و هر چیز تغییر زیادی انجام دهم، زیرا به وضوح به نظر می آید چیزی در اکثر اوقات جواب میدهد.

” در کل، آیا پیش از شروع های مهم انتظاراتی داری؟ تا چه اندازه انتظاراتت بر انتخاب هایت تأثیر میگذارد؟ “
من حدس میزنم انتخاب های من اغلب اوقات به مزاجم بستگی دارد. من سعی میکنم که از نظر احساسی با آنچه انجام میدهم کمی فاصله داشته باشم، اما همزمان به سختی میجنگم و واقعاً مراقب نتایج و امثالهم هستم. ولی این همیشه آنقدر ها آسان نیست.

” در مصاحبه های پیشین گفته بودی که عنوان” قهرمان جهان” برای تو چیزی به خصوص است. آیا اکنون تغییر نگرش داده ای؟ “
پیش از این منحصراً نمی خواستم که قسمتی از دوره ی قهرمانی باشم. این بار در مسابقات انتخابی واقعاً میخواستم که بازی کنم و واقعاً برنده شوم. پس این کمی متفاوت بود. من فکر میکنم که مسابقات قهرمانی جهان چندان متفاوت با دیگر تورنمنت ها نیست، فقط از این لحاظ متفاوت است که مردم زمان بیشتری جهت آمادگی برای آن صرف میکنند. من هنوز بر این باورم که تا حدودی بدست آوردن بردهای بیشتر یا کمتر در هر تورنمنت، مهم تر از قهرمان جهان بودن است.

“چند سال پیش گفتی که برای سبک هر حریفی آماده نمیشوی، آیا این جنبه ی آماده سازی را تغییر میدهی؟ “
احتمالاً تا حدی. اما این هم مهم است که هم زمان بر روی خودم تمرکز کنم. من نمیتوانم روش بازی ام برای بخاطر حریف خود تغییر دهم. بهتر است تلاش کرده و او را مجبور کنم که با شیوه ی من مطابق شود به جای این که من با شیوه ی او مطابق شوم-اگر منطقی به نظر میرسد.

 ” به نظر نمی آید در گشایش ماهر باشی. آیا این خطرناک نیست که وارد مسابقه شوی بدون این که شگردهای گشایش زیادی در دست داشته باشی؟ “
روش های متفاوتی وجود دارد. همان طور که میبینید [در یادبود "تال"]  هنگامی که من هر دوی کرامنیک و آناند را کوبیدم، رویکرد این بود که به شکلی پیشبینی نشده که واقعاً تا به حال بازی نکرده بودم بازی کنم، ضرورتاً نه برای این که برتری بزرگی بدست آورم، بلکه برای گرفتن موقعیت های مناسب بازی. و در هردو بازی من موفق شدم موقعیت های مناسب بازی بدست آورم- در برابر آناند حتی کمی بهتر- و قطعاً برای حریف من راحت نبود. من فکر میکنم آناند و دیگران در گشایش بسیار قوی هستند، پس برای من با مهارتی که دارم منطقی نیست که تلاش کنم و در گشایش به او ضربه بزنم. من حتماً تعدادی سورپرایز برای او آماده خواهم کرد و تلاش میکنم که به روشی سرش کلاه بگذارم، اما فکر نمیکنم این زیاد واقع گرایانه باشد که بتوانم برای ضربه زدن به او در گشایش تلاش کنم. این جایی نیست که من در آن قدرت دارم.

” چه زمانی آماده سازی برای مسابقه را آغاز خواهی کرد؟ میتوانی روز آموزشی عادی ات را توضیح دهی؟ “
من فکر میکنم بعد از [یادبود "تال"] کمی استراحت میکنم، از تابستان لذت میبرم، و سپس جلسات آموزشی طولانی تری قبل از جام جهانی خواهم داشت، و شاید بعدها جلسات آمورشی دیگری. مثلاً برای روز آموزشی عادی، بستگی دارد. هنگامی که در یک دوره آموزشی نیستم ممکن است جز از طریق چند بازی مهم و همچنین فقط تفکر درباره ی آن در ذهنم، هیچ شطرنجی بازی نکنم. در کل من فکر میکنم اهمیت دارد که بر روی بازی تمرکز بیرویه نشده و یک نوع تعادل حفظ شود. همچنین مهم بود که پیش از تورنمنت انتخابی، با تعدادی افراد شایسته جلسات آموزشی خوبی داشته باشم، اما برای نگه داشتن تعادل هم، همچنان کمی خوش گذراندن و آرام بودن مهم است.

 

” اکثر استادان بزرگ پستی ها و بلندی های خودشان را دارند. تو برنامه ریزی کرده ای که تعادل را در سطحی بسیار بالا حفظ کنی. چگونه این کار را میکنی؟ “
من بعضی تورنمنت ها را خوب و بعضی تورنمنت ها را بد بازی کرده ام، اما حتی در تورنمنت هایی که زیاد خوب بازی نمیکنم هم طوری برنامه ریزی میکنم که امتیاز کم و بیش قابل قبولی بدست آورم. نمیدانم این چیزیست که با جوانی یا دیگر علت های نامربوط به شطرنج انجام میشود یا نه. من قطعاً برای ویشی(آناند) سال ۲۰۰۸ آماده میشوم که کرامنیک را به شکل قانع کننده ای میکوبد. من از او انتظار ندارم که به شکلی ضعیف، همانطور که ]در یادبود “تال”[ بود، باشد. این اصلاً برای من منطقی نیست که برای آن آماده شوم. من فکر میکنم او در سبکی عالی باشد و یک مسابقه ی جالب بوجود آید. مطمئناً ممکن است من هر زمانی بلغزم، اما امیدوارم که به شکلی خوب باشم، از هر لحاظ تیزتر- در گشایش، در وسط بازی، در آخر بازی، لحظه های مهم را بسنجم. دلیلی نمیبینم که در نوامبر در بهترین شکل نباشم.

” تو هیچ تجربه ی مسابقه ای(مثل قهرمانی جهان) نداری. آیا فکر میکنی که این مهم است؟”
من فکر نمیکنم که این یک عامل تعیین کننده باشد. من هیچ تجربه ی مسابقه ندارم، یا خیلی کم، درست است، اما در عین حال من در شش-هفت سال اخیر در تورنمنت های سطح بالایی بازی کرده ام، و فکر میکنم که این باید قدری تجربه ی مفید محسوب شود. و من بارها با ویشی هم بازی کرده ام. برای مثال، میتوانید ببینید که وقتی کارپوف و کاسپاروف اولین مسابقه ی قهرمانی جهان خود را بازی کردند، آن ها تا به حال یکدیگر را در تورنمنت ها به طور اساسی ملاقات نکرده بودند، پس شاید این قسمتی از علت انتقال سخت برای کاسپاروف باشد. من تقریباً در همه ی تورنمنت هایی که از شانزده-هفده سالگی شرکت داشته ام با ویشی بازی کرده ام، پس ما مطمئناً همدیگر را به خوبی شناخته ایم.

” حافظه برای یک شطرنج باز تا چه اندازه مهم است؟ بعضی از بازیکنان از این که آنالیزهای خودشان را فراموش میکنند شکایت دارند. “
من فکر میکنم این آسان است که آنالیزهای خودت را فراموش کنی، خصوصاً اگر با یک کامپیوتر انجام شده باشد و مفهوم خیلی خوبی برایت نساخته باشد، و تو فقط آن را حفظ میکنی. من فکر میکنم که وقتی کوچک بودم حافظه ام خیلی خوب بود، و اکنون پس از سال ها کمی بدتر پرورش یافته است، همان طور که مغز رشد کرده و اطلاعات بیشتری در آن است. من بسیار کنجکاو بودم که تحقیقی را پیدا کنم که منتشر شده بود و این را کم و بیش تأیید میکرد؛ این که حس میکنم وقتی مغز شما رشد کند حافظه ی شما بدتر میشود.

” قطعاً تو توانایی یادگیری بسیار سریع را حفظ کردی. آیا اصرار ثابتی برای آموختن اطلاعات و چیزهای جدید داری؟”
 من فکر میکنم که دیگر زیاد یاد نمیگیرم – من در شطرنج همچنان به طور بدیهی یاد میگیرم. راه های زیادی هست که بتوانم بهبود پیدا کنم، من در هر بازی که انجام میدهم مرتکب اشتباهاتی میشوم. خوشبختانه میتوانم ادامه دهم تا پیشرفت کنم، و من  فکر میکنم نیاز خواهم داشت این کار را بکنم تا در اوج باقی بمانم. به وضوح من بردن را دوست دارم، اما فقط با داشتن بازی شطرنج سرگرم کننده و همچنین آموختن چیزهای جدید انگیزه گرفته ام. در کل فکر نمیکنم که هیچگاه انگیزه ام را برای شطرنج از دست بدهم، مگر زمانی که احساس کنم راکد هستم، یعنی چیزی یاد نمیگیرم. من فکر میکنم بازی آنقدر با ارزش است که توانایی ها هیچ گاه دست کم گرفته نشوند، در هر زمان نزدیکی بهرحال.

 

” اگر میتوانستی یک حیوان باشی، کدام حیوان را انتخاب میکردی؟”
  امم… یک تمساح. به نظر می آید زندگی خوبی داشته باشد. یک تمساح دراز میکشد و تمدد اعصاب میکند، و میتواند کم و بیش حیوانات دیگر را بکشد! بدون شک تمساح.

منبع: شبکه شطرنج، روسیه – رونوشت توسط ChessBase(برگرفته از وبلاگ آقای غنی افشرد)

/ 1 نظر / 151 بازدید
narin abdolahnezhad

سلام وبلاگ خوبی دارین خیلی ممنون بخاطر زحماتتون[گل][گل][گل]