تحلیل جالب کاسپارف از بازیهای قهرمانی جهان که در حال برگزاریست

گری کاسپاروف در صفحه اجتماعی خود نوشت:

 تحلیل دیدارهای مرحله پنجم جام جهانی شطرنج 2013

 امروز همانطور که مفسر بازیها عنوان کرد یک روز تکمیل کننده برای دو "اَبَر کا" (کرامنیک و کامسکی) بود. "کامسکی" حذف شد و "کرامنیک" به نیمه نهایی راه یافت(کرامنیک با پیروزی بر "کوروبوف" به عنوان یکی از "کا ها" به دور بعد راه یافت). با اظهار تأسف از اینکه که "کورچنوی" ، "کارپف" و من اینروزها در فرم ایده آل بازی قرار نداریم اما خوشحالم از اینکه دانشی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران داریم. البته درکنار گود بودن راحت تر از این  است که پشت میز زیر فشار حذف از دور رقابتها آنهم با افتادن ساعت باشی . حقیقت این است که دید بازیکنان بسیار بیشتر از مفسران و گزارشگران است حتی آنهایی که از نرم افزار سود می برند. سطح تمرکز در طول انجام یک بازی در وضعیت خنثی به خاطر بیطرفی بر روی آن بازی است.

 بسیاری شانس "کامسکی" را در مقابل "توماشفسکی" بیشتر می دانستند اما ظاهراً کسی این را به "توماشفسکی" نگفته بود و وی با مهره سیاه حریف آمریکایی خود را روانه خانه کرد. در واقع همانطور که پیش از این گفته بودم "توماشفسکی" بسیار با اعتماد به نفس بازی می کند. نداشتن احساس فشار روانی کلید موفقیت این شیوه از بازی است. سبک بازی من بسیار تنش زا بود و من مقدار زیادی انرژی روانی در صفحه شطرنج صرف می کردم. اما اینگونه بازی کردن در مسابقاتی با سیستم حذفی بسیار مخاطره آمیز است به ویژه هنگامی که بازیهایی با تنوع کنترل زمانی متفاوت پیش می آید و راهی برای رسیدن به یکنواختی وجود ندارد."کامسکی" فرصت انجام تکرار حرکات و به تساوی رساندن بازی را داشت. شاید وی حریفش را دست کم گرفته بود و می پنداشت که باید  چیز خطرناکی را در مقابل کسی که "آرونیان" و "موروزوویچ" را حذف کرده بود ، رو کند. همیشه از اینکه خون تازه ای در رگهای مسابقات به جریان بیفتد جالب توجه بوده است و "توماشفسکی" برای این کار مرد بسیار مناسبی است. به هر حال ، به طور عموم اینگونه بازی کردن برای روسها کار چندان سختی نیست.   

 "کرامنیک" قهرمان اسبق جهان بازی امروز را به تساوی کشاند در حالیکه تلاشش برای نباختن قابل تحسین بود. وی در مرحله گشایش نسبت به حریف بهتر بود اما در ادامه چندین اشتباه کوچک را مرتکب شد. هر زمانیکه وی بازی را به تعادل می کشاند باز این فرصت را به "کوروبوف" میداد تا برای پیروزی بجنگد. اما وی هر بار مودبانه آنرارد می کرد!  حرکت  35.Rab1بهترین فرصت برای سفید بود تا بازی را به تعادل بکشاند. شاید من این وضعیت را موشکافانه بررسی نکرده ام اما همیشه در یافتن تهدیدهای ماتی شم بالایی داشته ام !

 

 "کاروانا" و "واشیه لاگراو" هر دو در دفاع "گرونفلد" تبحر دارند اما به دلایلی مرد فرانسوی از انجام آن طفره رفت. اینگونه بازی کردن بسیار شبیه شیوه سالهای دور رویاروییهای "کاپابلانکا" در برابر "آلخین" بود ، درآنزمان هر دو قهرمان همیشه در مقابل هم گامبی وزیر ناپذیرفته را بازی می کردند. "کاروانا" (زاده آمریکا اما اکنون برای ایتالیا بازی می کند) بازی ساکنی را از خود به نمایش گذاشت و می توانست با 32.Bf3برای پیروزی بازی کند. نکته مسحور کننده در این بازی این است که پس از 32.Qa1+ 33.Kh2 Qxa4 34.Bd5سفید فوراً می برد زیرا پیاده c6در این لحظه آچمز شده است. با این حال سفید در این وضعیت بهتر است و شاید برنده باشد. برتری دوفیل و طرحهای بسیاری که می توانست فشار را بر حریف اعمال کند.

فردا دو بازی داریم که باید در مرحله تکمیلی انجام شوند. برای "سویدلر" هنوز هم در برابر "آندریکین" شانسهای بیشتری قائلیم. اما نباید این را از یاد برد که بازیکن جوان روسی بسیار در بازیهای سریع خوب عمل می کند. برنده این بازی باید در برابر "توماشفسکی" در نیمه نهایی مصاف داشته باشد. "کاروانا" در مقابل "واشیه لاگراو" شانسهایی برابر همانند دو روی یک سکه است. برنده این رویارویی به دیدار "کرامنیک" کسی که ترجیح میدهد در مقابل "واشیه لاگراو" بازی کند، خواهد رفت. "کاروانا" این اواخر در مقابل نخبگان بسیار خوب عمل کرده است و خود را تا مکان پنجم بهترینهای جهان شطرنج بالا کشیده است. "کرامنیک" از شانس بهتری در قرعه کشی دور پنجم و در مواجهه با "کوروبوف" کسی که"ناکامورا" را حذف کرده بود ، برخوردار شد و چندان مشکل خاصی را برای "کرامنیک" به خصوص با مهره سیاه ایجاد نکرد. اما از اینها که بگذریم باید گفت که از چهار بازیکن مرحله نیمه نهایی سه تن از آنها روسی هستند که این از قدرت ما در شطرنج خبر می دهد هر چند که باید به این نکته اذعان نمود که برای اولین بار از سال 1921 است که شطرنج روسیه در فینال عنوان قهرمانی شطرنج جهان از یک نماینده محروم است.

منبع:سایت شطرنجیان

/ 0 نظر / 64 بازدید